petek, 30. september 2005

Prispevek k nacionalnemu stanovanjskemu programu

Ob popolnem porazu obstoječe stanovanjske politike bom razmišljal neobremenjeno.
Čas je za spremembo paradigme!
.
pomen

.
Spreglejte, da je stagnacija na stanovanjskem področju širše škodljiva!
Stvari so povezane:
- Mladi diplomirajo v 6-7 letih, namesto v 2-3; leta, ko so najbolj sposobni, se množično poganjajo v zrak. Zakaj tega potenciala ne vključite v gospodarstvo? Država naj omogoči pogoje za učinkovito šolstvo in neha zlorabljati "status študenta" za prikrivanje brezposelnosti mladih!
- Pri nas mladi pri starših živijo do 30., v Skandinaviji se povprečno osamosvojijo pred 22. letom!
- Kako si brez možnosti za primerno stanovanje omisliti družino? V razvitem svetu se povečuje razred mladostnih samcev. Kolikšen delež jih pri nas živi samsko, ker si družine ne morejo privoščiti?
- Nihče ne želi biti "slepa veja evolucije". Poskrbite za družbo, naklonjeno družinam. Če hočete otroke, dajte stanovanja, namesto da govorite o obdavčevanju samcev.
- Ali je luknja v zanikrnem bloku primerno družinsko stanovanje? Stanovanje, primerno za mlado družino, je hiša z lastnim vhodom in trato! Dvignite splošni stanovanjski standard; ne zidajte blokov, postavite naselja vrstnih hiš!
.
Priznajte pomen, ki ga ima stanovanjska politika na ekonomsko učinkovitost države in blaginjo prebivalcev!
Začnite razpravljati na Forumu 21 in Zboru za republiko, zberite skupaj ministrstva za delo, okolje, kmetijstvo in finance, pa še za visoko šolstvo, lokalno samoupravo, promet in gospodarstvo, pretehtajte sinergijske učinke in se lotite dela! Tačas pa študentje na ulico demonstrirat!
.
zemljišča
.
V Sloveniji živi 98 ljudi/km2. V Veliki Britaniji 246/km2. Na Nizozemskem 484/km2!
Da je pri nas pomanjkanje zemljišč za gradnjo, je vendar noro! Situacija je ustvarjena umetno! Stanje je v interesu lene birokracije, ki po liniji najmanjšega odpora ohranja status quo, in v interesu pokvarjenih posameznikov in pokvarjenih lobijev, ki jim pustimo zganjati korupcijo.
.
Edina razlika med zazidljivim in nezazidljivim zemljiščem je formalizem, ki je večinoma v izključni pristojnosti občin. Razlika v ceni je lahko 100kratna.
Naredite zemljo zazidljivo!
.
Kmetje in urbanisti, podprti s "strokovnimi" lobiji, čvrsto stojijo na okopih.
- Kmetijstvo prispeva pod 3% BDP. Kmetje s svojimi pridelki ne bi preživeli na trgu. Glavni pridelek kmetov so - subvencije. Utemeljitev: kmetje skrbijo za "kuturno krajino". Jasno je torej, da kmetovanje ni rentabilno!
- Glavni, edini motiv dela vseh strokovnih služb, mora biti blaginja državljanov! Ohranjanje biotske raznovrstnosti, čistega okolja, tradicionalnih vzorcev poselitve in arhitekturne dediščine je v funkciji blaginje državljanov! Ohranjanje obstoječe urbanistične in arhitekturne zbrke na področju razpršene stanovanjske gradnje ne koristi nikomur! Prenovite 400.000 zafuranih prostostoječih enodružinskih hiš v Sloveniji! Zaokrožite zafurane predmestne satelite - z novimi naselji nizke zgoščene zazidave! Izboljšajte prometno infrastrukturo! V mestih in predmestjih uredite javni promet! Arhitekturni dediščini vdihnite vsebino, oživite zapuščena mestna jedra - kjer nimate idej in denarja, pa prepustite pobudo zasebnim investitorjem!
.
- Močno obdavčite obstoječa mrtva zazidljiva zemljišča, in pojavila se bodo na trgu!
- Zaokrožite mesta! Naredite zazidljivo vso zemljo znotraj ljubljanskega AC obroča! Preženite kmete iz mest!
- Državni in mestni skladi naj nehajo špekulirati z zemljišči! Naredite zemljo zazidljivo, ni važno kdo je lastnik, jo obdavčite, in pojavila se bo na trgu!
- Ljudem boste pomagali z ukrepi, ki bodo povečali ponudbo! Če bo zemljišč dovolj, bodo cene padle. Če boste na trg silili izključno denar, bodo cene zrasle.
- Če je njiva, odmaknite zemljo; če je gozd, ga izkrčite; če je breg, naredite polvkopane hiše; če je močvirje, zabijte pilote! Brez skrbi, v primerjavi s trudom, vloženim v nizozemske polderje, je to kozmetika.
- Določite rento, ekvivalentno izpadu dohodka kmetijskih subvencij, in naredite zemljo zazidljivo! Kupci bodo ta strošek z veseljem pokrili.
- Razpišite natečaj za "naselja za družine", postavite merila za "sodobno slovensko družinsko hišo". Konkretna zemljišča komunalno opremite in zgradite zelena naselja! Ali prodajte opremljena zemljišča in pustite ljudem, da po predpisanih načrtih gradijo v lastni režiji! Pomagajte mladim družinam z dolgoročnim najemom zemljišč ali z dolgoročnim odlogom plačila!
.
stanovanja
.
Stanovanjski sklad RS je v 4 letih zgradil 1000 stanovanj. Rezultat obstoječe stanovanjske politike: stanovanja še nikoli niso bila tako draga, tako nedosegljiva. Mladi improvizirajo pod isto streho s starši. Mladi ki uspejo kupiti stanovanje, so zapufani do penzije. Za luknje v blokih. Otroci, "naše največje bogastvo", bodo odraščali v luknjah v blokih, ob zapufanih starših.
.
V 70tih in začetku 80tih, v socialistični Jugoslaviji, so v Sloveniji zgradili tudi po 30.000 stanovanj/leto! Kadrovsko stanovanje je bilo nekaj normalnega! Pomislite, stanovanj je bilo toliko, da so "kadrovska" stanovanja dobivali nekvalificirani delavci! Rekli boste, da so to slaba stanoivanja v socialističnih soseskah. Ampak ta ista stanovanja se danes, 30 let stara, prodajajo po 1500 EUR/m2!
.
Trdim, da je slabih blokovskih stanovanj v socialističnih soseskah dovolj. Trdim, da je politika Stanovanjskega sklada, ki gradi nova, draga "socialna" stanovanja, napačna. Trdim, da je stanovanjski standard pri nas slab.
Čas je, da si postavimo visoke cilje!
.
Namesto gradnje blokovskih stanovanj, ki sicer na prvi pogled izgleda kot odgovor na potrebe iskalcev, predlagam popolnoma nasprotno usmeritev. Upoštevajte "filtriranje" - termin sem prvič zasledil v neki knjigi dr. Srne mandič.
Torej, ponudba na vrhu stanovanjske piramide sproži verigo selitev (filtriranje), tako da z eno hišo lahko iz trga umakneš 4-5 statističnih iskalcev (podnajemniška soba > garsonjera; garsonjera > enosobno; ...; tri,štirisobno > hišica).
.
Če primerjamo našo državo z zahodno in severno Evropo, najbolj izstopa ena stvar. Pri nas praktično ni organizirane nizke zgoščene enodružinjske gradnje. Imamo pa ogromno neracionalnih hiš s slabimi stanovanji, v potratnih razpršenih naseljih, ki kazijo prav vso Slovenijo, kakršnih ljudje v lastni režiji zgradijo po 8000/leto od 70tih do danes.
Zgradimo vrstne in verižne hiše z atriji, v urbanistično dognanih, racionalnih naseljih! Kakršne so npr. Murgle Franceta Ivanška, zasnovane pred 40 leti.
.
Kompleksna naloga bi lahko postopno izboljšala videz pokrajine.
Nova naselja bi lahko zgostila primestja, da bi uvedba mestne železnice postala izvedljiva. Na splošno je vzporeden projekt izboljšave stanovanjskega standarda tudi racionalizacija prometne infrastrukture.
.
Premik stanovanjskega standarda na kvalitetnejši nivo bi omogočil boljše življenje ljudi, boljše pogoje za družine. Srečni ljudje so ustvarjalni in učinkoviti, dobri delavci in davkoplačevalci. In marsikdo bi se odločil za kakšnega otroka več.

Tarča

Oddaja z Lidijo Hren (danes bo ponovitev) se je tokrat lotila stanovanjske problematike. Novinarji so zagnani, prispevki odlični.
Mlada doktorca Cirman trezna in nepokvarjena, Jožka Hegler in Jazbinšek kot da imata dosmrtni abonma, Podobnik pa ne deluje nič kaj sposobno.
.
Škodljivega Ovna so končno javno razkrinkali. Zakaj na položaje z dostopom do milijard nastavljajo take sorte kader?
.
Zdaj je menda vsem jasno, kot ponavljam od najave "sheme", da je povečana ponudba denarja ob enaki ponudbi stanovanj in zemljišč - dvignila cene. "Nacionalna varčevalna shema" je del problema, ne rešitve!
Prav tako je del problema Podobnikovo oznanilo, da bodo vsakemu dali zraven 160 EUR.
.
Stroški gradnje se v zadnjih letih niso pretirano povečali - nepremičnine se dražijo zaradi pomanjkanja zemljišč. Pomanjkanje zemljišč pa je neposreden rezultat napačne stanovanjske politike.
.
Pogled Stanovanjskega sklada RS še vedno ne seže dlje od drage gradnje novih socialnih in neprofitnih najemnih stanovanj. Čeprav zanemarimo da je ta usmeritev sporna, jim uspe ponuditi manj kot je četrtina potreb.
.
*
Tu sem začel pisati komentar, ki pa se mi zdi dovolj pomemben, da ga bom objavil kot naslednji prispevek.

torek, 27. september 2005

Opaaa! #12

Se peljem zadnjič mimo Celja, pa zavijem v Griže pri Žalcu, vas lepega imena. Pogledat, kako se tista hiša stara. Hiša Acman arhitekta Nandeta Korpnika je pred par leti dobila vse možne nagrade in so je bili polni vsi mediji. V revijah so jo predstavljali posebej ali skupaj s fotogeničnim kozolcem, sam pa sem imel zaradi konteksta, v katerem stoji, določene pomisleke, ki so se mi sčasoma še utrdili.
Prepričan sem torej bil, da se stara grdo.
.
.
Korpnik je tisti, ki mu je uspelo graditi na zelenici v centru Velenja, na Titovem trgu. Kdor pozna birokracijo ve, da je to izjemen dosežek. Tam je postavil eno zelo dobro in eno malo manj dobro stavbo.
Kasneje se je iz Veleja preselil v Cjele.
.
.
Acmani šivajo cote, v stari, tipični zafurani tipski hiši majo izložbo. Korpnik jih je uspel prepričati, da so zraven zgradili drago hišo brez napuščev, obloženo z drago kovinsko fasado za javne objekte.
Nande zna z birokracijo, in v vas bogu za hrbtom je postavil nekaj, kar ustreza PUPom, izgleda pa kot vesoljska ladja.
.
.
.
Med njivo koruze in vesoljsko ladjo je star kozolec, ki so ga ravno obnavljali. Kozolec je del postavitve, kot komplementaren kontrast.
Lepo je, da majo lastniki do tega primeren odnos.
.
.
.
.
Hiša, ki je Griže postavila na zemljevid, je še vedno kul. Okolica je arhitekturno še vedno zafurana. Sosednja hiša je še vedno zapuščena in nedokončana. Stara hiša Acmanov je še vedno nespremenjena zafurana tipska hiša. Asfaltirano parkirišče na pricestni strani vesoljske ladje je uspelo preživeti brez nadstreška.
.
Hiša Acman stoji kot svetel simbol, v brk slovenski zafurani sceni prostostoječih enodružinskih hiš, in če gledam tako, me kontekst nič ne moti. In stara se prav lepo; čez par let jo bo treba splakniti s karcherjem, pa bo spet dobra za 10 let.
Sem bil prijetno presenečen.

sobota, 24. september 2005

Uh, uh #11

.
Nastajanje "elitnega naselja vil" spremljam že dve leti. Elitizma nisem nikoli maral; ali je kdo v Lions ali Rotary in ali igra golf, me ne bi moglo manj zanimati. Ampak Brezovec je peskovnik, kjer se vsi skupaj lahko navajamo na vedno večje razlike med smrtniki.
.
Najcenejša vstopnica, glede na siceršnje strahotne cene novih hiš, sploh ni tako draga - 80M (najcenejša parcela, 782m2: 31M + najcenejša hiša, tretja faza, 290m2: 32M + 17M za dokončanje hiše in opremo ter ureditev okolice). Povprečna vstopnica velja 100M. Ampak kakor jaz in večina lahko samo sanjamo o hiši za 100M, tako so reveži tudi povprečni bodoči prebivalci Brezovca, v primerjavi s tistimi v palačah. V naselju bodo tri palače, vredne svojega imena. Ena se že gradi, 1400m2 neto. Na sliki: notranji "olimpijski" bazen. Vstopnica: menda dobrih 300M.
Ampak kako majhne ribe so tudi ti, v primerjavi z graščakinjo baronico Kristino Lazarini Stupica, ki prodaja parcele...
*
Skratka, če pozabimo te pomisleke, od elitnega naselja vil sem pričakoval mnogo.
Mešane občutke sem sicer imel že od začetka, zaradi brezveznih hiš, ampak če bi naselje s temi projekti uspeli izpeljati enotno, bi bilo čisto v redu. Na sliki: Prva ometana hiša v naselju, izpeljana "v duhu" načrta.
.
S to lokacijo se je ubadala vsaj ena diplomska naloga na FA, in bilo je dobro. Namesto vsaj nekaj trendseterske ambicije, ki bi si jo Lazariniji lahko privoščili na takem "green field" projektu, so se odločili za všečni konformizem. Trdim, da se da za 25M eurov, kolikor znaša skupna investicija, 59 družin precej bolje nastaniti.
.
Realnost ni ničkaj elitna. Je prav tipično slovensko zabukovska. Pozabite na urejeno, enotno naselje. Pozabite presežek. "Želja po presežku" namreč roolz again.
Pod streho je zaenkrat 6 hiš (od 59). Na prvi pogled sicer delujejo enotno, a samo na prvi pogled. Predpisan projekt služi le kot izhodišče za besno modificiranje. "Enotni načrt" parafrazira vsak po svoje. Nekateri so si najeli arhitekte, da jim "zrišejo" nekaj "v duhu" pogojev, a na vsak način "drugačnega". Nekateri se špilajo na črno.
Okna vsak namontira po svoje. Frčade vsak drugačne. Namesto kovinske kritine s temnim posipom, se je pojavil emajliran! tondach. Na sliki: v ozadju lepa Šmarna gora, spredaj grda zbrka.
Pa zakaj, ljudje božji!
.
Višek je zaenkrat tale hiša. Lastnik ma menda neke neporavnane račune z umetnostno zgodovino, in se ji je odločil kruto maščevati s 350 stebri. Posneto imam samo zunanjost, ampak not je še huje. Stebri, stebrički, stebrčki, kamorkoli pogledaš. Pravi pacient. Seveda ni mogel da ne bi v notranje vogale postavil stolpičev.
Hiša, ki čez celo naselje kliče "na pomoč!".
Prav zanimivo se je sprehodit skozi tako gradbišče, si predstavljat investitorja in ga skušat "pročitat". Bi ga spoznal na ulici? Žalostna resnica je, da bi lahko bil skoraj kdorkoli...
.
Naselje Brezovec postaja zbrka. Še ena izgubljena priložnost.
.
Preberi tudi povezan prispevek.

torek, 20. september 2005

Opaaa! #11

.
Baronica Kristina Lazarini Stupica in Evgenija Marjeta Lazarini sta skromni, izobraženi dami. Ampak po tem, ko so Lazarinijem vrnili Smledniški dvorec (do leta 90 je bila v njem "Poboljševalnica Frana Milčinskega") in pripadajoča velika posestva, upravljata s premoženjem šorokopotezno in plemenito. Kri ni voda...
.
Del posestva med Šmarno goro in Smlednikom sta namenili naselju stanovanjskih vil, z izkupičkom pa obnavljata graščino Lazarini v Valburgi. Ob novem naselju načrtujeta seveda tudi golf igrišče.
Kupce vabi velika tabla ob cesti, kjer so računalniško ilustracijo pred časom zamenjali s fotografijo prve zgrajene hiše.
.
Nekaj tehničnih podatkov: Skupna površina naselja je 123.000 m2, od tega je parkovnim površinam namenjeno 35.000 m2, širokim cestam 14.000 m2, ostalih 74.000 m2 pa pomeni 59 komunalno urejenih zazidljivih parcel, namenjenih individualni gradnji. Velikost zazidljivih parcel je od 782m2 (129.030 EUR) do 2.541m2 (508.200 EUR). Neprodanih je le še 25 parcel.
Investitor kupcu ponuja 3 tipe enodružinskih stanovanjskih vil (290m2 - 132.109 EUR, 331m2 - 150.573 EUR in 413m2 - 188,097 EUR). Cene so za tretjo podaljšano fazo. Če želi kupec graditi v lastni režiji, lahko za 13.000 EUR kupi projekt z gradbenim dovoljenjem. Ponujeni tipi hiš naj bi poskrbeli za enoten videz naselja. Na treh največjih parcelah pa so predvidene mnogo večje vile, precej nad 1000m2 neto. Zaenkrat je pod streho 6 hiš, ena pa je že vseljena.
.
Za razliko od Tacna, Šmartnega, Pirnič in Zavrha pod Šmarno goro je Brezovec ravno dovolj daleč, da hrib služi kot prekrasna kulisa.
.
Med hidrantom in gozdom bo golf igrišče.
.
.
.
Projekta so se lotili vehementno. Poskrbeli so za spremembo namembnosti, odmerili parcele. Izkrčili so borov gozd, ohranili slikovit, razgiban teren. Naselje so komunalno opremili; zemljišča so povezana s široko asfaltirano cesto s pločniki, na vsakem je priključek za vodo, kanalizacijo, elektriko, kabelsko televizijo, telefon, napeljan je celo plin.
Do naselja vodi 3km nove, široke ceste, ki se na obstoječo priključi z velikim krožiščem (na sliki). Ceste so investitorji izročili v upravljanje Komunali Kranj, ki jih bo plužila in vzdrževala.
.
Slikovita cesta skozi naselje.
Na vsaki parceli stoji stebriček s priključki.
.
V grapi na levi, čez katero zavije most, bo jezero, ki bo služilo kot vodni zbiralnik za vzdrževanje golf igrišča.
.
.
Naselje povezuje cesta v obliki osmice, slepih ulic je malo.
.
Grapo premošča čisto pravi, 60m dolg most, kakršnega se ne bi sramovala magistralka državnega pomena.
V ozadju rastejo prve hiše.
.
Se obeta enotno, kvalitetno naselje, ki bo postavilo pri nas doslej neznane standarde?
.
Preberi tudi povezan prispevek.

četrtek, 15. september 2005

sreda, 14. september 2005

Dajte si duška

Tole je menda 88. prispevek. Vsi so vidni na prvi strani, enostavno si lahko priscrolate kateregakoli. Tako mi je všeč, vsaj dokler Blogger ne omogoči kategorij. Pri meni se stran naloži v 10 sekundah.
Predolga stran pa je najbrž moteča za tiste, ki nimajo širokopasovnega dostopa.
.
Koliko prispevkov bi ti pustil na prvi strani - vse, 1, 0, 10, 30, 100?
.
Pred pol leta sem si skrito namestil statcounter, pa kdaj malo pogledam rezultate. Jako zanimivo. Ker pa vidim, da poleg FFoxa in MSIE uporabljate tudi Opero, Safari, pa menda še kaj, me zanima če se pri vas vidi tako kot je treba. Pri meni se, na MSIE6 na XP in pri resoluciji 1200x1600, vidi v redu.
.
Se pri tebi vidi v redu?
.
Vidim, da imate nekateri disablan javascript. V javi pa je tagboard.
.
A ti vidiš tagboard?
.
Dejte no mal pokomentirat, pa kak pameten nasvet dat, pa kako uničujočo kritiko, najlepšahvala!
.

ponedeljek, 12. september 2005

Opaaa! #10

Se peljem zadnjič skozi Grosuplje, pa zagledam lepe hiše. Naselje Brvace sestavlja 7 prostostoječih enodružinskih hiš, 3 dvojčki, 5 trojčkov in ena trgovina. Sam sem jih naštel 28, investitor govori o 31, gradnje.com pa o 23 stanovanjskih enotah, ampak to je zaenkrat manj pomembno. Pomembno je, da po 15-letnem zatišju po zatonu zadružne gradnje, spet nastane kakšno enotno naselje.
.
Investitor je projektantsko podjetje (ki ga je ustvaril J, ki je sedaj direktor M), ki vam zazveni v glavi ko slišite Krim, sploh v zvezi z ženskim rokometom. Pred kratkim ga je J prepisal na sina D, ki je danes lastnik in direktor. Rokometno moštvo (khm, ženstvo), katerega direktor je bil do lani J-jev drugi sin J (afera matura 98), in ki je lani slišalo na ime EtaMalizia, pa se danes imenuje M, njegov novi direktor pa je postal stari Virant (ja, minister V je njegov sin). Te stvari sem osvežil samo zato, ker je trgovina, ki so jo na istem pravokotnem zemljišču zgradili hkrati s hišami, uganili ste, M-jeva. Ampak vse to ni toliko bistveno, kot je pač - zanimivo.
.
Hiše so presenetljivo lepe. Oblečene so v kombinacijo vlaknocementnih plošč in toplo-sivega ometa, dvojčki in trojčki skoraj brez napuščev spominjajo celo na tisto Nandetovo kovinsko hišo, prostostoječe imajo lepe enokapne strehe. Okenski okviri z leseno tapeto, macesnove rante nad terasami in letve, nabite čez vidno vetrno zaporo na zatrepih enokapnic, pa surove vezane plošče na spodnji strani previsov, videz hiš diskretno poživijo. Detajli so poceni, a domiselni. Vse strehe so, pomislite, krite z najcenejšo Esalovo valovitko!
Naselje Brvace je krasen primer, kako da enotno načrtovanje in skladna izvedba naselja mnogo boljši rezultat, kot parcelacijski urbanizem in gradnja v zasebni režiji, gnana z razvpito slovensko željo po presežku.
*
Naselje Brvace se je znašlo v Opaaa! zaradi siceršnje odsotnosti organizirane nizke zgoščene stanovanjske gradnje pri nas. Čeprav nikakor ni idealno. Resnici na ljubo ima, razen enotnega videza, bolj malo pokazati.
.
- Urbanistična rešitev se konča pri tem, da so nizi hiš med seboj ločeni z asfaltiranimi dovoznimi potmi. Prostostoječe hiše se od vrstnih razlikujejo predvsem po tem, da se ne dotikajo sosed in da zasedajo malce več zemlje. Ampak bistvenega problema, ki se ga sicer da rešiti le pri enotnem načrtovanju mikrourbanizma in arhitekture naselja ter enotni izvedbi, se niso niti lotili, kaj šele da bi ga rešili. Pozabite na zasebnost drago plačanih atrijev! Prav vsak centimeter pripadajoče zemlje je dosegljiv zvedavim pogledom. Vsako okno ima strateški razgled na sosednja posestva in sosednja okna. In je seveda tudi vidno od tam. V tem smislu prav nič ne izstopa od splošnega nizkega standarda naselij stanovanjskih hiš. To bo še eno naselje firnkov in spuščenih rolet. In, bojim se, visokih ograj. Ki pa, razen primitivnega označevanja lastnine, ob zgoraj povedanem nič ne koristijo.
Ob tem se spet ponuja primerjava s pred 40! leti načrtovanimi Murglami. Tudi tam so hiše nepodkletene, zasnovane ceneno in racionalno, krite z najcenejšo valovitko, promet pa je rešen na nivoju tal. Ampak kakšna razlika! Gruče hiš so povsem ločene od prometa, zasebnost atrijev je zagotovljena, med hišami pa je dovolj poljavnega prostora za druženje in igro otrok.
.
- Druga bistvena pomanjkljivost pa je, uganili ste, cena. Da vas ne bi zavedlo tehnično poročilo, ki daje slutiti da dobite veliko, vam povem jaz. Za od dobrih 53M, kolikor stane vrstna hiša z najmanj zemlje (311m2), do čez 65M, po kolikor so prostostoječe, dobite zunanje stene z okni, streho in fasado. Brez razvoda inštalacij, brez predelnih sten, brez notranjih ometov, brez estrihov. Brez ploščic, porcelana, brez notranjih vrat in parketov. Seveda brez pohištva. Kdor se hoče vseliti, mora pokazati še 10 - 20M.
Ampak zakaj bi za hišo v Grosupljem, katere bistvena kvaliteta je da izgleda poceni, plačal 80M? No, glede na to da so šle za med, na srečo obstaja dovolj ljudi, ki se jim tega ni bilo treba spraševati.

nedelja, 11. september 2005

My Pet Goat

Ob 4. obletnici grozljivega terorističnega napada na ZDA se ne spodobi, da bi bušu očitali pasivnost po Katarini. Zato raje ponovimo, kaj je buš delal takrat.
.
At 9:03 AM on 11 September 2001, the second airplane hit the South Tower of the World Trade Center. President Bush was in Florida, at the Emma T. Booker Elementary School, listening to children read. Chief of Staff Andrew Card came over and whispered in Bush's ear, "A second plane hit the second tower. America is under attack."
.
Buš je naprej bral zgodbico "My Pet Goat" iz otroškega berila. Ko je bilo zgodbice konec, je pa še malo posedel, leader of the free world. Vse skupaj je trajalo dolgih, sramotnih 15 minut. Na srečo je to dokumentirano z amaterskim videofilmom. In podrobno opisano, s sklicevanjem na uradne in kredibilne vire. O tem nekaj piše tudi v enciklopediji.

ponedeljek, 5. september 2005

Želja po presežku

Tule mimo se večkrat vozim.
Najprej je bil klopotec. Potem se je pojavila skala. Ko je na vrhu zaplapolala zastava, sem videl da je Triglav. Potem se je pojavil palček. Ki lovi ribe. Potem se je pojavil vodomet. Potem so začeli okoli Triglava in okoli vodometa nastajati koncentrični krogi. Vmes lepo zapolnjeni. Potem so se pojavili štori. Ne vem kdaj so se pojavile lučke, ampak ponoči je pravi ringlšpil.
.
Teza: ko ljudem začne ostajati denarja in časa, se začnejo različne debilne "želje po presežku" škodljivo materializirati. In to se, žal, nikakor ne dogaja samo po vrtičkih. Poglejte hiše!
.
Problem bi lahko reševali tako, da bi poskrbeli, da ljudem ne bi ostajalo denarja. Ali da jim ne bi ostajalo časa. Ali da bi škodljivo početje dovolili le znotraj stanovanj, da ne bi onesnaževalo okolja. "Umetniške ambicije", in to trdim kot akademski slikar, pa bi bilo za vsak primer dobro otrokom iztepsti iz glave že v šoli.

sobota, 3. september 2005

Opaaa! #9

Se peljem zadnjič skoz Velenje proti Hudi luknji, pa opazim tale blok.
Stavbo z globokim prerezom, visoko P+4, ki stoji kot osamelec, obdana s parkirišči, in v kateri se skriva veliko poceni stanovanj, lahko mirne duše primerjamo z Uh, uh #8.
Ampak ta blok je posrečen, da se ti kar smeje.

.
Osnovni kubus prijetne sive barve prekinjajo živobarvni stekleni prosojni veliki volumni požarnih stopnišč, na prisojni strani pa iz njega izstopajo pomoli, obloženi s tropskim lesom.
.
Monotonost velikega objekta je duhovito razdeljena na 4 segmente z enotnimi barvnimi shemami, dodatno pa jo uspešno razbijajo naključno posejani majhni kockasti balkončki. Velika enokapna streha z dolgimi previsi blok optično zmanjša. Tople lesene površine, komplementarne z ostalim, ga naredijo prijetnega.
.
Blok je oblikovan vehementno, jasno. Detajli so domiselni, preprosti. Poceni, a iznajdljivi.
S tem vpadljivim, markantnim blokom s "prezenco", ki se bo najbrž lepo staral, se za razliko od podutiškega, prebivalci lahko pozitivno identificirajo.
.
ps
Da močno spominja na tegale, treba je priznati - precej bolj dognanega, ki sem ga pred leti fotografiral na Nizozemskem, je samo dobro.












.

četrtek, 1. september 2005

Spet doma

Štirinajstdnevno kalvarijo (stalen stres, švoh spanje, povišan pulz, sračka),
ki se je sinoči nadvse lepo zaključila, lahko na kratko strnem takole:
.
šla sva kupit enga 4,8m dolgega forda,
kupla sva pa enga 1,5t težkega folcvagna.
.
2002.
mind the colours: TDi
.
Menda ni važno, al bojo moja korejska jajca letnik 97 kmalu razpadla ali ne,
glavno je, da se bojo D. vozili kot gospa.
.
Kratek ekskurz v slabo poznane mi pozitivne vode je tako zaključen.
Globoko, globoko v minusu, se končno počutim - spet doma.
Ta mesec bova jedla pretežno gobe.