Barok je po svetu cvetel v 17. in prvi polovici 18. stoletja. V Sloveniji pa v glavnem z vsaj polstoletnim zamikom. Razumljivo je torej, da smo pri nas z nekajmesečnim zamikom zaznali tudi svetovno gospodarsko krizo.
Opozoril bi rad, da je kriza, kot jo doživljamo pri nas, zaenkrat posledica izrazite izvozne naravnanosti gospodarstva; pomanjkanje naročil, rast brezposelnosti, pa tudi kreditni krč in zmanjšanje osebne potrošnje - vse to je v glavnem odraz globalne krize, krize v državah, s katerimi naša država trguje. Reči hočem, da se pri nas mehanizem, podoben tistemu, ki je globalno krizo povzročil, še ni v resnici zagnal - vse, kar zaznavamo, je zaenkrat le posledica, kako bi rekel, posledic.
.
Kriza
.
Povod za svetovno finančno krizo je bil pok nepremičninskega balona v ZDA, leta 2006. Po tistem so začele cene nepremičnim drastično padati. Nekateri pravijo, da se po poku balončka padec umiri po 6 letih, nekateri da je dno že mimo, v vsakem primeru pa je (bo) padec cen vsaj 30%. Tudi če rečemo, da je vzrok za krizo poceni denar po poku dot.com balončka, ki je vzpodbudil nepremičninski, pa tudi potrošniški in borzni bum, ali pa pomanjkljiva regulacija finančnih trgov in trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti - se je stvar zalomila šele s pokom nepremičninskega balončka. Vsi tisti novi, domiselni papirji, so nekako povezani s hipotekarnimi krediti. In zalomilo se je, ko je vrednost nepremičnim padla pod znesek hipotek.
In če vsemu temu, temu globalnemu fenomenu, rečemo "barok" - je jasno, da imamo v Sloveniji zaenkrat opravka z "barokom" le v smislu, da je tu in tam kdo "uvozil sliko baročnega slikarja". Ampak svojega "baročnega dvorca" pa še nismo zgradili - oziroma, če to prevedem iz metafore: naš nepremičninski balon še ni počil.
.
Baročni dvorec
.
Celovški dvori so skoraj končani. Stvar malce zamuja, investitor pa je tik pred propadom. Ampak vesela novica naj bi bila, da bo Ljubljana dobila kar 833 novih stanovanj. Zdaj pa tako. Recimo da obstaja družina, ki ima 2 otroka. Pa pogleda to čudo, Celovške dvore, če imajo zanjo kako primerno stanovanje. Takoj je jasno, da je gostota poselitve parcele, kjer je nekoč stala Avtomontaža, izjemno visoka. Takoj je jasno, da je večina stanovanj obsojena na "razgled" v tuje spalnice, da bo to soseska spuščenih rolet, ali pač voaerjev in exhibicionistov. Ampak - v redu, treba je pač sprejeti kak kompromis, stanovanje bo le novo, sicer bo pa to itak srednjeročna rešitev, ta mlada družina se nekoč kasneje vidi v hiši v predmestju.
Pa začnejo izbirati. Med temi tlorisi. Iščejo tako stanovanje, da bi imel vsak otrok svojo sobo. Iščejo in iščejo, pa najdejo tole: .
Obup! Iz predsobe se resda da priti v spalnico, ampak otroški sobi sta dostopni le skozi kuhinjo. Človek bi pričakoval, da bosta spalni in dnevni del funkcionalno ločena, ne pa... Tole pač izgleda kot samska jazbina s prostorom za služinčad. Ko se bi japi odpravil iz spalnice v dnevno sobo gledat TV, bi se gospodinja iz kuhinje hitro skrila v svojo luknjo, iz sosednje pa bi prilezel butler in mu postregel Cedevito, ali karkoli pač pijejo...
Glede na to, da je razporeditev za omenjeno družino neprimerna, bi morala biti vsaj cena ugodna. Pa poglejmo. Stanovanjhe ima na papirju dobrih 142 kvadratov. Ampak od tega je 30m2 nekakšne "lože" in 15m2 shrambe v kleti. In za teh 97 kadratov zahtevajo, pazi, 142 krat po 3.600 ojrof! 512k ojrof, zraven pa prištejte še nekaj 10k za nakup 2 parkirnih mest! Ja pa saj so znoreli...
.
Tu je stvar vsaj za odtenek boljša - če odmislimo "teraso", "ložo" in "shrambo", ostane 102m2, pri čemer ima vsaj en otrok dostop v svojo sobo iz veže. Nekje na polovici med kuhinjo in dnevno sobo pa bo svoja vrata iskal le eden, oj, kakšen napredek... In cena? Za dobrih 100 kvadratov stanovanja z ne preveč posrečenim tlorisom - zahtevajo 638k ojrof! To je brez obveznih parkirišč. Ja tile pa res niso pri pravi...
.
Tu je pa tako - spalni in dnevni del sta v nekem smislu sicer ločena, je pa nekdo vhod naredil na skrajnem koncu spalnega dela, tako da je treba vrečke iz trgovine do kuhinje nositi skozenj, s čimer stvar malo, no, zvodeni. Je pa res, da lahko tudi drugi otrok v svojo sobo pride iz veže, kakšen neverjeten arhitekturni dosežek, končno!
No, tudi to stanovanje je kontaminirano z nekakšnimi "ložami", če odštejemo še "teraso" in shrambo v kleti, pa ostane kar 134m2. In cena? 701k ojrof + obvezen nakup garaž! Ampak za milijon dolarjev bi lahko tale družuna kupila pol Floride...
.
Tole je že bližje - podobno je normalnemu stanovanju za družino z dvema otrokoma, brez "lože" in shrambe pa je veliko 92m2. Ta minimum v Celovških dvorih stane 306k ojrof + dve garaži. Ne vem, ne vem - tole pač ni lokacija na Manhattanu v prvi vrsti ob Centralnem parku. In vendar za to luknjo zahtevajo finančni ekvivalent 14,57 velikih Prešernovih nagrad za življenjsko delo, po 21k ojrof, + garaže. Pa od kod...
.
Še bolj jim je všeč tole - razporeditev, če odmislijo tisto neuporabno preozko "ložo", je čisto normalna. Možnosti "kroženja", da bi se dalo torej iz enega prostora v drugega priti po različnih poteh, še vedno ni, čeprav je bil to standard že v Fužinah - ampak glede na ostala, je to stanovanje še vedno "majka". Za 108 kvadratov, če odmislimo "ložo", "teraso" in shrambo v kleti, pa zahtevajo 654k ojrof. Brez obveznih garaž. Jup, na Floridi imajo tudi vreme lepše...
.
Tudi to bi bilo v redu, če le ne bi bilo nekam mračno... Okna so le na eni steni - kuhinja, kopalnica, WC in tista "garderoba", ki bi se jo sicer dalo uporabiti za sobico, pa so brez. Poleg tega je dnevni del, se pravi dnevna soba z jedilnico in kuhinjo - nekam izrazito majhen, manj kot 28 kvadratov. No, za teh 92m2 zahtevajo 351k ojrof. Ja pa saj se hecajo... Cena je brez obveznih garaž.
.
Razporeditev spominja na stanovanje št. 1, je pa, treba je priznati, uporabnejša za omenjeno družino. Je pa malo manjše. Za 87 kvadratov, če odmislimo "ložo" in shrambo, pa zahtevajo 311k ojrof. Jao, jao. Brez garaž.
.
Končno stanovanje, ki je malo zanimivejše. Bivalni in spalni del sta vsak v svoji etaži, funkcionalno vse štima, tloris b.p. Če odštejemo vse "lože", "terase", "zimski vrt" in shrambo v kleti, ostane 121 kvadratov. Prav lepo stanovanje se zdi, primerno za družino z 2 otrokoma. Ampak zanj, primite se za stol, zahtevajo 850k ojrof! Ja pa a so z Marsa padli?! In to brez obveznega doplačila za garaže... Stanovanje v bloku, s čudnim razgledom, s čudnimi sosedi - pa tile niso normalni...
.
Po tem, ko je neka navadna slovenska družina pregledala, kaj se skriva v famoznih Celovških dvorih, se osuplo sprašuje, kaj je huje - kupiti katerokoli stanovanje za oglaševano ceno, ali pa se Dildomafiji prepustiti kar v osebno obdelavo, saj se razumemo... Zdi se ji skratka, da so tile Dvori namenjeni predvsem dvornim norčkom...
.
Slovenski balon
.
Po vsem svetu so cene nekako v zvezi s ponudbo in povpraševanjem. Razen v Sloveniji, seveda. Pri nas je število nepremičninskih transakcij v zadnjem letu praktično zamrlo - nikomur pa še ni padlo na pamet, da bi ceno opazno spustil.
Če je res, kar se govori - da je Vegrad s svoim "baročnim dvorcem" zavaroval vsaj toliko kreditov, kolikor bi iztržil za vsa stanovanja, če bi jih uspel prodati za oglaševano ceno - potem imamo problem.
Ne le problem izpuhtelega denarja - kljub strašni zadolženosti naši vrli gradbeniki, baje, praviloma ne plačujejo podizvajalcem in izkoriščajo delavce; denar, ki so si ga na veliko sposojali pri bankah, dokler so ga še "metale iz helikopterjev", pa je, se reče, "izpuhtel v denarna nebesa". Ne le problem pomanjkanja dela, odvečnih delavcev in zastoja vlaganja v nove nepremičninske projekte. Ne le problem, tudi to prihaja na dan, kastne družbe - kjer v nominalno pravni državi za denimo nadure in dežurstva zdravnikov velja evropski pravni red, za nadure in dežurstva gradbenih delavcev pa tisti Demokratične republike Kongo. Problem ki ga imamo, je problem zatišja pred viharjem. Pred velikim pokom.
.
Če je kaj jasno, je jasno to, da se stanovanj v Celovških dvorih ne da prodati za denar iz Vegradovega cenika. Banke pa gigantskih kreditov tudi ne bodo v nedogled reprogramirale, če so zavarovani le z latentno, željeno ceno, ki pa se je na trgu ne da doseči. Investitor cen tudi ne more spustiti do nivoja, ki ga trg prenese, ker z morebitnim izkupičkom niti teoretično ne bi mogel povrniti dolgov bankam, novih projektov pa tudi ni na vidiku.
Druga pot je torej skozi prisilno poravnavo ali stečaj, in vnovčevanje garancij. Banke bi, skratka, namesto denarja Vegradu zasegle stanovanja. Ampak banke vejo, da bi s prodajo na dražbah za ta stanovanja uspele iztržiti mnogo, mnogo manj od prej omenjenih zneskov. Tudi ta pot, ki se na prvi pogled zdi za davkoplačevalce ugodnejša, pa ni dosti boljša. Kdo, mislite, da bo na koncu (spet) saniral denimo NLB, ki je večinski državni lasti? Tako je, davkoplačevalci.
.
Čeprav se je stvar, se zdi, moralno in politično že sesula, pa je v Sloveniji trenutno pomembnejše zatišje, ki vlada na nepremičninskem trgu. Četudi krizo posredno že krepko čutimo, in četudi je bila situacija ob poku nepremičninskega balona v ZDA za odtenek drugačna (vsaj zaradi izjemno visoke osebne zadolženosti ameriških državljanov), se bojim, da se bliža čas, ko bo "barok" vzcvetel tudi lokalno, pri nas. Pat pozicija, ko transakcij praktično ni, cene nepremičnin pa investitorji in banke še vedno umetno držijo blizu absolutno rekordnih - se bo slej ko prej končal z Velikim Pokom. In ko bo nepremičninski balon počil tudi pri nas, se bomo naenkrat soočili še z vsem tistim, kar so ZDA "prebrodile" v zadnjih 4 letih.
Teoretično bi nas lahko rešili tisoči morebitnih dvornih norčkov, če bi nenadoma prileteli z Marsa skupaj z neomejeno denarja in se za 200 milijonov ojrof naselili v Celovških dvorih, ter brez barantanja pokupili tudi vse ostale slovenske "baročne dvore" - ampak malo sem računal, pa je verjetnost izredno majhna...
Hudo bo.
.
Pok.